Sık Sorulan Sorular

NASIL REZERVASYON YAPABİLİRİM

Online olarak www.rentroi.com internet sayfasından fiyat teklifi alabilir ve birkaç basit adımda rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Unutmayın erken rezervasyon yaptırmanız halinde çok daha ekonomik fiyatlar alırsınız.

0532 237 84 99 numaralı rezervasyon merkezini arayarak 7 / 24 rezervasyon yaptırabilirsiniz. [email protected] adresine mail atarak fiyat ve araç teklifi isteyebilirsiniz.

ARACI NASIL TESLİM ALABİLİRİM ?

Rezervasyonunuz anında ilgili ofise iletilir ve sizin için en uygun RENTROİ aracı hazırlanır. Rezervasyon bilgilerinizle ofise gitmeniz yeterlidir.

ARACI NASIL İADE EDEBİLİRİM ?

Kiralama sürenizin sonunda araçla birlikte önceden belirttiğiniz istasyona gitmeniz yeterlidir. Aracı istediğiniz RENTROİ istasyonuna teslim edebilirsiniz. Alış istasyonu ile dönüş istasyonunun farklı iller olması durumunda oluşacak tek yön ücreti için rezervasyon sorumlusuna danışınız. Kiralama süresince her türlü soru ve sorunlarınız için size bildirilen telefon numarasından yetkili çalışanlarımıza ulaşabilirsiniz.

REZERVASYON YAPTIRDIĞIM ARACI KESİNLİKLE ALABİLİYOR MUYUM ?

Rezervasyonlar grup bazlı yapılmaktadır ve marka garantisi verilmemektedir. Rezervasyonunuzun yapıldığı grupta araç o tarihte müsait değilse bir üst segment araç aynı fiyattan verilecektir.

SÖZLEŞME DOLDURULURKEN NELER GEREKMEKTEDİR?

Ehliyet ( yurt dışından geliyorsanız ayrıca pasaport ),adınıza kredi kartınız, adres ve telefon bilgileriniz sözleşmemize personelimiz tarafından kaydedilir. Ödediğiniz kira bedelini ve depozitoyu da gösteren imzalı kira anlaşmanızın bir nüshasını mutlaka isteyiniz.

OTOMOBİLİ ARKADAŞLARIM SÜREBİLİR Mİ?

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi/kişilerce kullanılabilmesi ilave sürücü/sürücülere ait sürücü belgesi bilgilerinin kira sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ve ek sürücü bedeli ödenmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve/veya herhangi kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan, gerekse aracı kullanan kişi ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.

ARAÇLARINIZDA KİLOMETRE SINIRI VAR MI?

Günlük araç kiralamalarında sınırsız kilometre kullanım hakkı vardır. Aylık araç kiralamalarında kilometre sınırlaması bulunmaktadır. Detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden alabilirsiniz.

FİYAT POLİTİKANIZ NASIL OLMAKTADIR?

Talep edilen bölgedeki anlık talep ve yoğunluklara bağlı olarak dinamik ve değişkenlik gösteren fiyat politikamız bulunmaktadır.

ARAÇ REZERVASYONUMU 24 SAATTEN DAHA AZ KULLANMAK ÜZERE ALDIM. NE KADAR ÜCRET ÖDERİM?

Minimum kiralama süresi 24 saat olduğundan, en az 1 günlük ücret alınır.

ARAÇLARINIZDA HGS BULUNUYOR MU? ÜCRETİ NASIL ÖDENMEKTEDİR?

Tüm araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralamanız bittiğinde Karayolları tarafından HGS kullanım bilginiz tarafımıza ulaşmaktadır ve kiralamanızı yapmış olduğunuz kredi kartınızdan tahsil edilmektedir. Tahsil sürecinde Karayollarına bağlı olunması nedeniyle geç tahsilat yapıldığı durumlar olmaktadır. HGS takılı olan araçlarımızla OGS gişesinden geçiş yapılması durumunda kaçak geçiş meydana gelir ve kullanıcının kredi kartına yansıtılır.

TRAFİK CEZASI DURUMUNDA CEZA TUTARININ ÖDEMESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Trafik cezası TC numaranıza yazıldı ise, ödemeyi aracın kullanıcısı yapmalıdır. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmektedir. Eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de tahsil edilmektedir.

KAZA HALİNDE NE YAPMALIYIM?

Aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vererek, RENTROİ Tam Destek Hattını 0532 237 84 99no’lu telefondan aramalısınız.

ARACIN BAKIMI SIRASINDA, RENTROİ YERİNE ARAÇ VERİYOR MU?

Aracın bakımı ya da hasar durumunda, RENTROİ araca eşdeğer veya bir üst grubu aracı en kısa zamanda hizmetinize sunar.

Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!